Košík  
(prázdný)
Reklama

No new products at this time

Nošení dětí a vliv na jejich vývoj

Nošení dětí je běžnou součástí přirozeného života mnoha národů ( např. Afrika, Asie). Dětí tráví většinu času s matkou, doprovází ji při denních činnostech. V Evropě tato tradice postupně zanikala od dob našich prababiček. Východní národy (Rumunsko) nosí děti dodnes.
S postupným rozvojem modernizace a ekonomickou vyspělostí západní Evropa odkládala šátky a přiklonila se k transportování dětí v kočárcích.
Jak je možné, že mnoho rodičů v současné době upouští od sofistikovaných modelů kočárků různorodých designů a tvarů ? Nejenom osobní zkušenosti, ale mnohé vědecké výzkumy prokazují pozitivní vliv nošení dětí nejen na dítě, ale i "nosiče".

Nošené děti méně pláčou - při srovnání "nosících" kultur a "nenosících" kultur bylo zjištěno, že nošené děti méně pláčou. Zatímco běžný denní pláč  dětí  v západních kulturách je počítán na hodiny, u nosících kultur se jedná pouze o minuty. Skupina rodičů, která byla vyzvána a instruována, jak nosit své děti, potvrdila, že plačtivost jejich dětí se snížila až o 43%. Nošené děti působí velmi spokojeným dojmem a jakoby zapomněly na běžné mrzutosti.

Nošené děti se více učí - nošené děti získávají daleko více podnětů pro svůj psychomotorický vývoj, než dítě ležící v postýlce či kočárku. Perspektiva pohledu nošeného dítěte je velmi podobná jako matky a přináší dítěti daleko více inspirací než pohled do stropu, nebo boudičky kočárku. Neustálý pohyb nosiče jemně cvičí a trénuje svalstvo miminka, které je  takto nenásilně posiluje a zpevňuje.

Nošené děti se snadněji adaptují na vnější svět - představte si  9 měsíců jemného pohupování, tlumených zvuků z vnějšího světa, tlukot srdce maminky, teplo a přítmí - to je matčina děloha a miminko v ní. Porod přináší náhlý zvrat v životě, na který si musí novorozenec  přivyknout. Začnete-li nosit dítě od narození, přesunete jej do "náhradní" dělohy - stále slyší známý tlukot srdce, teplo, známé houpání a blízkost matky.
Novorozenec vyžaduje neustálou přítomnost maminky, což může v běžném životě narušit chod domácnosti. Zejména máte-li další malé děti. 

Nošené děti jsou samostatnější - mnoho rodičů potvrzuje, že jejich nošené dítě velmi snadno navazuje kontakty s okolím, je velmi komunikativní a dříve se osamostatňuje.  Je otázkou, zda- li důvodem je jistota, kterou dítě získalo v raném věku, že  rodiče jsou vždy na blízku, nebo jiný nám neznámý faktor.

 

Co přináší nošení dětí rodičům?  

Citové pouto - blízkost maminky a děťátko rozvíjí obrovské vzájemné citové pouto. Ten pocit, kdy můžete kdykoliv políbit hlavičku svého dítěte a hluboký pohled z očí do očí, který  poznáte při nošení jsou nezapomenutelnými zážitky na celý život.


Volnost - s dítětem v šátku se můžete pohybovat kdekoliv a kdykoliv. Již žádné schody, tramvaj, autobus či kopec pro Vás nejsou překážkou. Při nakupování nemusíte řešit, jak zvládnout kočárek a nákupní vozík současně. Při vycházkách máte volné ruce, které jsou vždy k dispozici pro malou ručku staršího sourozence. Váš pejsek  si Vašeho mateřství dosyta užije, protože Vás již nic neomezuje, kam na procházku.

Poznání 
- díky bezprostřednímu  kontaktu s dítětem, lépe a rychleji pochopíte jeho potřeby, požadavky, pláč a radost, které s Vámi sdílí. Toto pochopení udělá z péče o dítě to nejkrásnější období v životě rodičů, na které budete rádi vzpomínat.


Praktické rady pro nošení dítěte

 

 • Noste dítě dle jeho potřeby. U novorozenců bude interval nošení nejdelší, postupně s jeho psychomotorickým rozvojem se bude zkracovat. Střídejte nošení s chvílemi,kdy si dítě samo hraje a pozoruje svět. Dopřejte dítěti prostor pro rozvoj vlastních aktivit - přetáčení, koulení, plazení, lezení. 
 • Nosit můžete dítě již od narození až do věku 5 let. Doba nošení se bude postupně zkracovat. U starší dítěte oceníte možnost nošení zejména při růstu zubů, návalech vzteku nemoci, náhle únavě  atd.
 • Při nošení očekávají zejména novorozenci, že se budete pohybovat, nebo alespoň pohupovat. Tento rytmický pohyb znají ještě z dělohy. 
 • Při nošení střídejte strany nošení, případně úvazy, tak abyste nepřetěžovali jednostraně svalstvo svého těla.
 • Při nošení dětí, nezapomeňte na jejich přiměřené oblékání - dítě hřejete svým tělem. V  zimě nezapomeňte na nejochlazovanější část těla-a to jsou nožičky ( doporučujeme návleky na nožičky) a záda při vertikálním nošení. 
 • Šátek na nošení Vám poslouží nejen k nošení, ale současně jako přikrývka, podložka na přebalování, stínítko při prudkém slunci, či alternativní ručník. 
 • Při nošení dítěte dbejte bezpečnosti. Nošení dětí není vhodné spojovat se sportovními aktivitami jako je jízda na kole, na kolečkových bruslích, na koni, lezení po skalách, lyžování, bruslení apod. 
 • Při domácích činnostech  dbejte taktéž opatrnosti - v kuchyni nevařte u plotny, nemanipulujte s horkými nápoji, ostrými noži apod.
 • Nikdy nenoste dítě, jste-li pod vlivem alkoholu, léků nebo jste nemocní. Všechny tyto faktory ovlivňují Vaši rovnonováhu a přirozené reflexy. 
 • Při nošení dítěte dodržujte rady a návody výrobce. Šátek važte těsně k tělu, nosítko dotahujte dle potřeby.
 •  

  Nejčastější dotazy k nošení dětí

   

 • Od kdy můžu nosit miminko? Miminko můžete nosit od narození, usnadníte mu tak adaptaci na vnější svět. Velmi vhodný a oblíbený úvaz v tomto období je kolíbka, kde je dítě schouleno v podobné pozici, jako bylo v bříšku. S měkkým elastickým šátkem MaM Earth vám půjde vázání  velmi snadno.
 • Do jakého věku lze nosit? Nosit můžete přibližně do 15-18 kg ( dle typu šátku), nebo 20 kg v nosítku Manudca. Více, ale záleží na Vás, kolik unesete a Vašem dítěti, do kdy se bude chtít nosit.
 • A co páteř miminka? Při správném uvázání šátku a dotažení nosítka Manduca, vytváří  jejich materiál pevnou oporu páteři. Dítě se rodí ve schoulené poloze- imituje písmeno C s nožkami pokrčenými a doširoka rozevřenými jako písmeno M. Vázání šátku  a nosítko Manduca respektují tuto fyziologii. Postupem času, jak svalstvo dítěte síli, dochází k narovnávání páteře. S prvními pokusy o zvedání hlavičky, plazení a lození dochází k vývoji dvojitého zakřivení páteře, tak jak je známe u dospělých lidí.
 • Nebudou mě bolet záda? Během těhotenství, jste přibrala přibližně okolo 15 kg, které velmi rychle porodem a následně ztratíte. Proto po porodu nošení 3,5 kg dítěte pro Vás nebude vůbec žádný problém. Tak jak bude Vaše dítě přibývat na váze, budou sílit vaše svaly, klouby a vazy. Velmi rychle zjistíte o kolik lehčí a jednodušší je nosit dítě uvázané na těle, kde je jeho váha rozložena na celé Vaše záda a ramena., než pouze v náruči, kdy jednostranně přetěžujete paži a krční svaly.
 • Jakým způsobem můžu nosit? Můžete nosit na břiše, na boku a na zádech.
 • Od jakého věku jsou jednotlivé způsoby nošení vhodné? Na břiše  nosíte obvykle od narození do cca 1-1,5 roku v závislosti na velikosti a váze dítěte. Tato poloha Vám přináší úžasnou blízkost. Položená hlavička na vaši hrudi přináší dítěti jemu známý tlukost vašeho srdce a rytmus dýchání. Na boku doporučujeme nosit cca 6 měsíců, kdy je svalstvo zad již zpevněné. Tento způsob nošení poskyzuje dostatečný rozhled i tomu největšímu zvědavci a současně mu poskytuje možnost  bezpečí v případě únavy, nebo leknutí. Na zádech lze nosit od 9-12 měsíců. Je-li Vaše miminko těžké a dlouhé, uvítáte možnost nošení na zádech. tento způsob nošení přináší dítěti stejný pohled na svět, jako máte vy a nauvěřitelnou příležitost pro lumpačiny v podobě tahání Vás za vlasy, rozhazování zboží v regále či  házení dudlíku za tričko.
 • Můžu nosit, má-li dítě problémy s kyčlemi? Ano, má-li Vaše dítě problémy s kyčlemi používejte vertikální úvazy typu klokan, kříž s kapsou, koník na bok nebo nošení v nosítku Manduca. Tyto úvazy podporují doširoka postavené končetiny, které napomáhají správnému vývoji kloubní hlavice a kyčelní jamky.  U těchto dětí nejsou vhodné úvazy typu kolíbka
 • Moje dítě hodně zvrací, nebo má reflux? Má-li Vaše dítě problémy s častým opakovaným zvracením, nebo má reflux používejte vertikální úvazy typu klokan, kříž s kapsou, koník na bok nebo nošení v nosítku Manduca. U dětí,které nedrží hlavičku, nezapomeňte na správnou fixaci hlavičky, aby nedocházelo k přetěžování krční páteře.
 • Je vhodné nošení pro předčasně narozené dítě? Nošení předčasně narozených dětí je velmi vhodné, protože jim imituje pobyt v děloze, tyto děti mívají sklony ke zvýšené dráždivosti v důsledku nezralosti vlastní nervové soustavy. Těsný kontak s tělem a vlastní tělesné teplo napomáhají problémům s termoregulací u předčasně narozených dětí.
 • Můžu nosit dítě čelem dopředu? Přestože tento způsob nošení bývá k vidění na mnoha reklamních fotografiích a populárních časopisech  - jednoznačně se odborníky na nošení dětí a psychology nedoporučuje.  Malé dítě při tomto způsobu nošení v novém prostředí bývá konfrontováno velkým množstvím nových podnětů, které nezvládá nervová soustava zpracovat. To může vést ke zvýšené předrážděnosti a rozmrzelosti. Neméně důležitým faktorem je bezpečnost dítěte. Dítě nošeno čelem dopředu funguje jako nárazník pro všechny situace - jako je vítr, prach , fyzická nebezpečí aj. V neposlední řadě je potřeba zmínit ztrátu pocitu bezpečí. Dítě, které je čelem dopředu, se nemá možnost ukrýt do bezpečí, poleká-li se čehokoli, nebo je něco vystraší. Při nošení na boku, nebo na břiše jednoduše stočí hlavičku a ukryje se k vám do bezpečí. Při nošení čelem dopředu nedocílíte správného fyziologického postavení páteře a nožiček. Děti v této poloze obvykle "visí", celá jejich váha spočívá na stydké kosti. A zejména u žen s většími prsy může docházet k nepřirozenému prohýbání zádíček miminka do luku.
 • Jak nosit dítě v létě? V létě oblékjte miminko střídmě, vhodné je pro nošení použít oblečení, které obře odvádí pot - jako je např. z merinovlny, nebo kombinace merinovlna/hedvábí, případně funkční prádlo z Moiry. Nezapomeňte chránit hlavičku a zbytek těla před ostrými slunečními paprsky vhodným slunečním kloboučkem, případně brýlemi proti slunci.
 • Jak nosit dítě v zimě? V zimním období můžete nosit dítě pod vlastní bundou, nebo můžete použít Ochrannou kapsu. Nezapomeňte chránit nejochlazovanější část těla - a to jsou nožičky. Pro komfortní nošení za každého počasí si můžete vybrat z naší široké škály oblečení a doplňků.
 •  


  DomůDomů